BESYO

Besyo 2 şekilde öğrenci almaktadır.
1- Özel Yetenek Sınavıyla
Her üniversite kendi özel yetenek sınavını, tarihini ve şartlarını kendisi belirler.
Üniversitenin belirlemiş olduğu özel yetenek sınavı birbirine benzer gözükse de içerik olarak farklıdır. Her üniversitenin başvuru ve sınav tarihleri farklıdır..

Özel Yetenek Sınavları: Dayanıklılık testleri, Koordinasyon Parkuru, Motorsal Testler, Sportif Özgeçmiş Değerlendirmesi ve Branş Sınavları’dan oluşur. Üniversiteler bunlardan birini veya bir kaçını özel yetenek sınavı olarak yapabilir. 2018 yılı itibariyle özel yetenek sınavı yapan üniversiteler öğrencilerin TYT yani 1. aşama sınav puanlarını baz alarak öğrenci almaktadır. TYT’de herhangi bir puan türünde alınan en yüksek ham puan baz alınır. Özel yetenek sınavına girmek için öğretmenlik bölümü dahil minimum alınması gereken puan 150’dir. Genel Formüle göre öğrenci alınır. Bu genel formül:
TYT PUANI  x  0.22 + OBP (Diploma Notunun 5 katı) x 0,11 + 100 puan üzerinden Yetenek Sınav Puanının Standart Sapması x 1,17 şeklindedir.
[Besyo’da YGS ve OBP etkisi üzerine yazımızı okuyabilirsiniz. Videomuzu izleyebilirsiniz.]

2-ÖSYM Tercihiyle
Üniversitelerin çok az bir kısmı ÖSYM Tercihiyle öğrenci almaktadır. Bunun için okula müracaat etmenize gerek yoktur. ÖSYM’nin belirttiği tarihlerde tercihlerinize yazabilirsiniz. Özel yetenek sınavıyla veya Sportif özgeçmişle öğrenci alan üniversitelerde ÖSYM’de tercih yapmanıza gerek yoktur.
Öğretmenlikle ilgili yapılan düzenlemeler sonucu Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümüne ÖSYM ile öğrenci alan (Yalnızca Kocaeli Üniversitesi) YKS ile öğrenci alacaktır. Ayrıca bu üniversitede öğretmenlik bölümü için YKS’de 240.000 şartı olacaktır. Diğer bölümlerde herhangi bir sıralama şartı yoktur.

Başvuru Şartları Nelerdir?
Başvuru şartlarını her üniversite kendi belirler. Sanılanın aksine Beden Eğitimi okumak için lisansının olma şartı yoktur. Yetenek sınavı yapan 60 Üniversitenin %40’ında Lisansın herhangi bir önemi yoktur. Ancak özel yetenek sınavı yapan bazı üniversitelerde lisans çok önemlidir hatta lisanssız kazanmak imkansızdır.
Başvuru için her üniversitenin kendisinin belirlediği Ham TYT Baraj puanı vardır. 150 ile başlar 300’e kadar çıkar. TYT’de ham puan olarak herhangi bir puan türünde okulun belirlediği puanı almak sadece başvuru için yeterlidir. Bu nedenle üniversiteyi doğru analiz edip doğru okul seçilmelidir.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart
Hemen Ara